Zastanawiam się, czy nasze prawodawstwo nie zostało zdewastowane totalnie. Najwyższym urzędem władzy w państwie jest Sejm, ale to prezydent państwa jest jednoosobowym przedstawicielem wszędzie tam, gdzie kolegialny zespół władzy w państwie jest “nazbyt licznie przybyły”…
Tu mam pewne wątpliwości, bo właściwie to prezydent wręcza nominację dla prezesa rady ministrów z misją utworzenia rządu… W świetle bardzo nieparlamentarnej sieci wydarzeń z udziałem przedstawicieli najwyższych urzędów państwowych nabieram przekonania, że MUSI zostać wprowadzona zasada dymisji premiera z urzędu z chwilą wyłonienia prezydenta elekta w wyborach powszechnych.
Tym samym prezydent elekt miałby możliwość nominacji prezesa rady ministrów z misją kontynuacji prac dotychczasowego rządu lub też powołania zupełnie nowego rządu z dymisją dotychczasowych ministrów.
Myślę, że wprowadzenie zasady rozłączności przywódców partii politycznych z ubieganiem się o wszelkie stanowiska publiczne w organach władzy państwowej, tak stanowiącej, jak i wykonawczej, byłoby panaceum na arogancję urzędników dotkniętych spojrzeniem wymiaru sprawiedliwości. Aby tak było, konieczne jest również wprowadzenie zasady wyłaniania przedstawicieli do sejmu według ordynacji większościowej – gdzie mandat otrzymuje ten kandydat, który faktycznie otrzymuje największe poparcie swoich wyborców.
W ostatnich dniach znowu podnosi się problem niechęci prezydenta Andrzeja Dudy do premier Ewy Kopacz. Myślę, że warto to zobaczyć !